Ospa wietrzna leczenie jest objawowe

zoltaczka typu b

Kiedy chorujemy, chcemy jak najszybciej wyzdrowieć. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobów i leków, które mają nam pomóc w szybkim zwalczeniu choroby. Jednak w przypadku ospy wietrznej nie ma nic takiego. Jeśli na nią zachorujemy, to musimy przejść przez kolejne fazy choroby, a jedyne co możemy w tym wszystkim zrobić, to stosować preparaty i działania, które będą miały za zadanie sprawić, że choroba będzie łatwiejsza do zniesienia i nie będzie aż tak uciążliwa. Dlatego właśnie warto zobaczyć co możemy zrobić, aby ulżyć choremu, który zmaga się z ospą wietrzną.

O czym warto pamiętać?

Przy ospie wietrznej występuje wysoka temperatura. To oznacza, że powinniśmy stosować leki, które pomogą nam ją zmniejszyć. Dodatkowo podczas takiej temperatury chory więcej się poci, a to oznacza, że powinniśmy zmieniać jego pościel i piżamę, gdy tylko zauważymy, że są one przepocone. Warto również dopilnować, aby w pokoju była niższa temperatura. Jeśli będzie za gorąco, krew będzie szybciej płynąć, a to tylko niepotrzebnie zwiększy uczucie swędzenia i sprawi, że krostki trudniej będą się goiły, ponieważ wolniej będą zasychały.

Co więcej, im dłużej są niezaschnięte, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się paciorkowca, dlatego lepiej tego uniknąć. Podczas wysokiej temperatury, kiedy ciało się poci bardzo łatwo może dojść do odwodnienia, zwłaszcza w przypadku dziecka, dlatego warto dopilnować, aby chory jak najwięcej pił. Dobrze zrobi mu również dieta lekkostrawna, a jeśli krostki pojawiły się w jamie ustnej, to warto podawać mu półpłynne jedzenie i lody, które uśmierzą ból.

Co na wysypkę?

Oczywiście przy ospie wietrznej pojawia się wysypka, która swędzi. Jeśli chcemy pomóc choremu, to pilnujmy aby się nie przegrzewał i żeby się nie drapał. Dodatkowo można stosować chłodne kąpiele, dzięki którym uczucie swędzenia również będzie mniej dokuczliwe. Możemy także stosować maści, które z jednej strony również będą zmniejszały swędzenie, a z drugiej będą pomagały w wysuszaniu krostek. W przypadku dzieci, które podczas choroby mogą być niespokojne, warto też poprosić lekarza o przepisanie leków na uspokojenie. Wówczas dziecku będzie łatwiej zasnąć, a także będzie spokojniejsze podczas choroby i łatwiej będzie zapanować nad jego odruchem drapania się. Warto wiedzieć, że nie ma leków, które błyskawicznie mogłyby wyleczyć ospę wietrzną.


Ale jest wiele sposobów na to, aby uczynić tą chorobę bardziej znośną, tak żeby objawy które wówczas występują, nie były aż tak bardzo męczące dla chorego.