Jeżeli chorujemy, to zazwyczaj nie możemy się doczekać momentu, kiedy choroba minie, a my znowu poczujemy się dobrze i będziemy mogli wrócić do zwyczajnych obowiązków. Nic więc dziwnego, że wśród chorych na ospę wietrzną pojawiają się pytania jak długo może trwać ta choroba i przede wszystkim kiedy minie uporczywa, swędząca wysypka. Tym bardziej, że swędzenie może się nasilać, gdy chory się spoci, o co nie trudno podczas występowania gorączki, czy gdy będzie przebywał w zbyt ciepłym pomieszczeniu.
Dlatego też, warto zdobyć niezbędne informacje, bo może się okazać, że wtedy łatwiej będzie nam przetrwać ten czas.
Wysypka dopiero później
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że tak naprawdę wysypka pojawia się na końcu. To oznacza, że najpierw pojawi się gorączka, zmęczenie, bóle mięśni, a dopiero po 2 dniach będziemy mogli zaobserwować pojawienie się na naszym ciele czerwonych plamek.
Warto przy tym mieć świadomość, że zarażamy od momentu wystąpienia podwyższonej temperatury, a to oznacza, że przez pierwsze dwa dni będziemy zarażać, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Oczywiście gorączka będzie uciążliwa, jednak najwięcej problemów może nam sprawiać wysypka, która będzie swędząca, a dodatkowo jeszcze w momencie pojawienia się strupków będziemy musieli uważać, aby ich przypadkiem siłą nie oderwać, bo wówczas mogą zostać na naszym ciele brzydkie blizny.
Ile będziemy musieli wytrzymać?
Najmniej radosną informacją może być ta, że taka wysypka pojawiać się będzie w kilku rzutach.
To oznacza, że kiedy jedne krostki zaczną zamieniać się w niegroźne strupki, inne dopiero będą się pojawiały, a jeszcze inne będą przechodziły w fazę pęcherzy wypełniony bezbarwnym płynem. Prawda jest taka, że przestajemy zarażać kiedy wszystkie krostki zamienią się w strupki, a to może się stać po około 1 – 2 tygodniach. Dodatkowo same strupki potrzebują około 8 dni zanim całkowicie odpadną, a to może oznaczać, że taka wysypka całkowicie zniknie z naszego ciała po około 3 tygodniach.
Na szczęście możemy zacząć wychodzić na dwór trochę wcześniej, wystarczy tylko, że będziemy mieli już wszystkie krostki zasuszone, bo wtedy nie będziemy zarażać. Wysypka podczas ospy wietrznej z pewnością jest uciążliwa, bo jest swędząca. Dlatego warto robić chłodne kąpiele, ubierać cienkie i bawełniane piżamy, tak aby nie dopuścić do pocenia się ciała, bo wówczas uczucie swędzenia będzie jeszcze gorsze, a same strupki wolniej będą zasychały.
Warto również stosować specjalne maści, które pomogą ukoić swędzenie i przyspieszą zasychanie strupków.