Jak jest ospa wietrzna jest wysypka

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus VZV, który przenoszony jest drogą kropelkową. Zazwyczaj występuje u dzieci w wieku przedszkolnym, a to oznacza, że spora część populacji na niego chorowała. Jeśli już raz mieliśmy do czynienia z tą chorobą, to w naszym ciele tworzą się przeciwciała, które chronią nas przed powtórną chorobą. Jednak warto pamięta, że wirus cały czas będzie w naszym organizmie, a to oznacza, że jeśli zostanie on uaktywniony, to może się u nas rozwinąć półpasiec.

Ale fakt jest taki, że o ile pierwszych objawów ospy wietrznej możemy nie rozpoznać, bo pomylimy je z czymś innym, o tyle przy wysypce raczej nie będziemy już mieli wątpliwości.

Jak to jest z tą wysypką?

Jeśli chodzi o wysypkę, to przy ospie wietrznej pojawia się ona jakieś 2 dni po pierwszych objawach. Co więcej, w momencie kiedy pojawi się wysypka, możemy być pewni, że od kilku dni zarażaliśmy postronne osoby, bo chociaż ma ona 3 tygodnie inkubacji, to zaczynamy zarażać dopiero wtedy, kiedy pojawią się pierwsze objawy. Oczywiście po samej gorączce, braku apetytu czy bólu mięśni, trudno jest powiedzieć, że chorujemy na ospę wietrzną, bo mogą one wskazywać na wiele innych chorób.

No chyba, że wiemy, iż w ciągu 3 ostatnich tygodni przebywaliśmy w towarzystwie osoby, która jak się później okazało była chora na ospę wietrzną. Wówczas jeśli sami jej nie przechorowaliśmy, to musimy się nastawić na to, że pewnie teraz ją złapiemy.

Co wiemy o wysypce?

Warto wiedzieć, że w przypadku ospy wietrznej, wysypka pojawia się przede wszystkim na tułowiu, w mniejszej ilości na twarzy, rękach czy nogach. Występuje ona zarówno na owłosionych jak i gładkich częściach ciała, a nawet na błonach śluzowych, więc może się pojawić w jamie ustnej i gardle.

Na początku są to czerwone plamki, które bardzo szybko zmieniają się w pęcherzyki wypełnione bezbarwnym płynem. Następnie przechodzą w fazę krostek, aby na końcu zamienić się w strupki, które same odpadają po około 8 dniach. Taka wysypka jest bardzo swędząca, dlatego warto smarować ją specjalnymi maściami, które zmniejszą swędzenie i przyspieszą zasychanie, dopilnować aby chory się nie przegrzewał bo to tylko zwiększy dyskomfort, a także żeby nie rozdrapywał ran, bo wówczas może dojść do zakażenia paciorkowcem. Wysypka przy ospie wietrznej jest tym objawem, który jednoznacznie wskazuje z czym mamy do czynienia.

Co więcej, trzeba pamiętać, aby pozwolić strupkom samodzielnie odpadać, bo w przeciwnym razie mogą na ciele pozostać brzydkie bliny, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.