Jeżeli poszukujemy informacji na temat jakiejś choroby, to chcemy wiedzieć o niej wszystko. To oznacza, że sprawdzamy w jaki sposób można się nią zarazić, kto jest najbardziej podatny na jej działanie, jak rozpoznać pierwsze objawy, ale również w jaki sposób ją leczyć. Takie same informacje będą przez nas poszukiwane, jeśli będziemy chcieli się dowiedzieć czegoś więcej na temat ospy wietrznej. Jednak tutaj musimy pamiętać, że nie ma leków, które mogłyby pomóc nam ją zwalczyć i skrócić czas leczenia.
Co najwyżej możemy jedynie wspomagać organizm w chorobie i robić wszystko, aby ulżyć choremu.
Przede wszystkim dzieci
Należy pamiętać, że ospa wietrzna atakuje przede wszystkim dzieci, w dodatku te przebywające w dużych skupiskach. U nich forma jej przechodzenia zazwyczaj jest łagodna i nie pozostawia w ciele większych powikłań. Jednak jeśli ktoś nie chorował na ospę wietrzną i złapie ją w wieku dorosłym, to trzeba liczyć się z tym, że będzie ona przechodzona znacznie ciężej, a do tego wszystkiego jeszcze, niejednokrotnie może się zakończyć powikłaniami, takimi jak chociażby zapalenie płuc.
Co więcej, pierwsze jej objawy to gorączka, ból mięśni i osłabienie, a więc na początku łatwo można ją pomylić z przeziębieniem. Dopiero później pojawia się charakterystyczna wysypka, po której większość ludzi orientuje się, z czym tak naprawdę ma do czynienia.
Jak wygląda leczenie?
Większość chorych na ospę wietrzną może leczyć się w domu. Tylko nieliczne przypadki, w których doszło do powikłań wymagać będą leczenia w szpitalu.
Tak naprawdę leczenie jest objawowe, a więc polega na podawaniu leków zbijających temperaturę, jak i takich, które będą w stanie zmniejszyć uczucie swędzenia. Dodatkowo dzieciom lekarz może przepisać leki uspokajające, dzięki którym dziecko będzie łatwiej zasypiało. Warto tutaj pamiętać, aby nie przegrzewać chorego, ponieważ wówczas uczucie swędzenia będzie jeszcze większe, a dodatkowo mogą rozwinąć się bakterie ponieważ krostki będą wolniej zasychały. Chory nie musi leżeć w łóżku jeśli nie ma gorączki i nie jest osłabiony.
Dodatkowo często powinniśmy wietrzyć jego pokój, jak i zmieniać piżamę oraz pościel, kiedy tylko są przepocone. Ospa wietrzna występuje głównie u dzieci, ale u dorosłych też może się pojawić. Dlatego warto pamiętać, aby podawać leki zmniejszające gorączkę i smarować wysypkę maściami, które pomogą zmniejszyć uczucie swędzenia. Chory powinien też leżeć w dobrze wywietrzonym pokoju, w pościeli i piżamie, które nie będą przepocone.