Jak jest z tą ospą wietrzną u dzieci?

Poczytaj o tym co to jest choroba meningokokowa Polio Sabin cena

Jeżeli mamy dzieci, to powinniśmy jak najlepiej orientować się w tym, na jakie choroby mogą one zachorować, zwłaszcza jeśli chodzi o dziecięce choroby zakaźne. Są to takie choroby na które choruje większość dzieci, w dodatku bardzo łatwo się nimi zarazić, ale w większości mają one stosunkowo łagodny przebieg. Im więcej będziemy wiedzieli na ten temat, tym większa będzie szansa, że rozpoznamy te pierwsze objawy i będziemy potrafili zareagować w odpowiedni sposób.

Jak to jest z tą ospą wietrzną?

Zastanawiamy się, jak to jest z tą ospą wietrzną? Przede wszystkim jest to choroba, która przenoszona jest przez wirus. W dodatku przenosi się ją drogą kropelkową, a więc nietrudno jest się nią zarazić, tym bardziej, że wystarczy też korzystanie z przedmiotów, z których wcześniej korzystał chory. W przypadku ospy wietrznej, nie ujawnia się ona od razu po zarażeniu.

Jej okres inkubacji wynosi 2 – 3 tygodnie podczas których nic się nie dzieje. Chory funkcjonuje normalnie, nie zaraża i nic nie wskazuje na to, że w jego organizmie rozwija się jakiś wirus. Dopiero po tym czasie pojawia się gorączka, ból mięśni, zmęczenie i brak apetytu.

Co więcej, to właśnie wtedy zaczyna zarażać, w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy, bo w większości przypadków tego typu objawy bierzemy za przeziębienie. Po dwóch dniach takich objawów dochodzi jeszcze wysypka, która nie pozostawia już żadnych wątpliwości, na co konkretnie choruje nasze dziecko i że powinno być ono odseparowane od innych, tak aby już nie zarażało postronnych osób.

Zazwyczaj jest łagodna

Na szczęście w przypadku dzieci ospa wietrzna zazwyczaj ma łagodny przebieg.

Oczywiście zdarzają się groźniejsze przypadki, jednak one są w mniejszości. Tak naprawdę większość dzieci gorączkuje, owszem ma swędzącą wysypkę, ale jednocześnie bardzo rzadko dochodzi tutaj do powikłań, które mogłyby rzutować na dalsze życie dziecka, czy prowadzić do śmierci. Jeśli tylko zadbamy o odpowiednią pielęgnację dziecka podczas choroby, to istnieje duża szansa, że wyzdrowieje i nie będzie żadnego śladu, że chorowało na ospę wietrzną.

Trzeba tylko pamiętać o zasuszaniu krostek, aby nie dostały się do nich bakterie, a także o tym, aby powstałych strupków nie zdrapywać na siłę, bo wówczas mogą powstać brzydkie blizny, które już nie znikną. Należy również podawać dziecku leki na zmniejszenie temperatury, jak również dużo wody, aby nie dopuścić do odwodnienia. Ospa wietrzna to choroba, na którą choruje większość dzieci.

Zazwyczaj ma ona łagodny przebieg, więc nie powinniśmy się nią denerwować.