Co trzeba wiedzieć o ospie wietrznej?

Sensodyne Whitening

Zazwyczaj im więcej wiemy o jakiejś chorobie, tym mniej się jej obawiamy. To dlatego, że wiemy nie tylko jak możemy się zarazić, ale również wiemy jak przebiega choroba, a co się z tym wiąże, tak naprawdę wiemy czego możemy się spodziewać. Nic więc dziwnego, że tak wielu ludzi, zwłaszcza tych mających małe dzieci, często poszukuje informacji na temat ospy wietrznej. W końcu to najczęściej występująca u nas choroba zakaźna, a co się z tym wiąże istnieje naprawdę spore prawdopodobieństwo, że dziecko na nią zachoruje, zwłaszcza wtedy, gdy pójdzie do przedszkola.

To jest ważne

Wirus ospy wietrznej przenoszony jest drogą kropelkową to oznacza, że tak naprawdę nie mamy szansy się przed nich obronić, chyba że wcześniej przyjmiemy odpowiednią szczepionkę. Dlatego właśnie ta choroba występuje najczęściej u dzieci, ponieważ nadal mają one słabszą odporność, a do tego wszystkiego przebywają na małej przestrzeni w dużych skupiskach, dodatkowo jeszcze korzystając z tych samych rzeczy. Taka ospa wietrzna, która jest przechorowana w wieku dziecięcym zazwyczaj ma łagodny przebieg, a co się z tym wiąże, rzadko kiedy pojawiają się powikłania czy zgony, chociaż wiadomo, że czasami do nich również może dojść. Nie mniej, dzieci zdecydowanie lepiej i łagodniej przechodzą ospę wietrzną w porównaniu z dorosłymi.

Co więcej, w niektórych przypadkach możemy mieć nawet do czynienia z poronną ospą wietrzną, czyli taką, która praktycznie nie będzie dawała żadnych objawów.

Jak się ją leczy?

Tak naprawdę leczenie ospy wietrznej polega na eliminowaniu niedogodności. To oznacza, że podajemy choremu leki na zbicie temperatury gdy jest za wysoka. Pilnujemy aby dużo pił i jadł lekkostrawne dania.

Staramy się również nie dopuścić do jego przegrzewania się i przygotowujemy chłodne kąpiele, które pomogą w zwalczania swędzenia. Dodatkowo można zastosować specjalne maści, dzięki którym będzie można zmniejszyć swędzenie, ale również przyspieszyć wysychanie krost. To oznacza, że nie tylko przyspieszymy gojenie, ale również zmniejszymy ryzyko zakażenia się paciorkowcem. Warto wiedzieć, że przy ospie wietrznej możemy leczyć tylko objawowo.

A więc minimalizować niedogodności związane z objawami tej choroby, tak aby były one jak najmniej uciążliwe dla chorego. Nic więcej nie możemy zrobić, po prostu ospę wietrzną trzeba przechorować, trzymając się myśli, że jeśli chorowaliśmy na nią raz, to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że zachorujemy na nią powtórnie. Dlatego też najlepiej jest, jeśli chorujemy na nią jako dzieci.