Ospa wietrzna – jaką mamy o niej wiedzę?

szczepienie żółtaczka

Są takie choroby zakaźne, z którymi większość ludzi miała styczność. Co więcej, znaczna część społeczeństwa na nie chorowała. Do takich chorób z pewnością należy ospa wietrzna, która jest najczęściej występującą u nas chorobą zakaźną. Co tak naprawdę o niej wiemy, skoro tak często występuje i praktycznie każdy miał z nią jakiś kontakt?

Najważniejsze rzeczy

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że ospa wietrzna jest chorobą wywoływaną przez wirusa, a ten z kolei jest przenoszony drogą kropelkową.

To oznacza, że naprawdę nie jest trudno się nią zarazić, jeśli tylko znajdziemy się w pobliżu osoby chorej. Dodatkowo wystarczy tutaj skorzystać z rzeczy, które wcześniej były dotykane przez osobę zarażoną, a to dodatkowo sprawia, że jeszcze łatwiej jest się tą chorobą zarazić. Wspomnieć również trzeba, że choroba ta może być w naszym organizmie przez 3 tygodnie i przez ten czas nie będzie dawała o sobie w ogóle znać. Dopiero po tym czasie pojawi się gorączka, ból mięśni, osłabienie, a po kolejnych dwóch dniach na ciele pojawia się charakterystyczna wsypka.

Trzeba pamiętać, że zaczniemy zarażać właśnie w te 2 dni przed wystąpieniem wysypki, a to oznacza, że wszyscy z którymi wówczas mieliśmy kontakt, będą narażeni na tą chorobę – pod warunkiem, że wcześniej na nią nie chorowali. Jeśli ktoś już ją przebył, to ma w swojej krwi przeciwciała, które go chronią.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że ospa wietrzna atakuje głównie dzieci, które przechodzą ją raczej łagodnie i bez większych komplikacji. Jednak czasami pojawia się również u dorosłych, którzy jej nie przechodzili w wieku dziecięcym, a wówczas jej postać jest znacznie cięższa i do tego jeszcze mogą pojawić się liczne powikłania.

Dlatego, jeśli ktoś nie przechorował ospy wietrznej jako dziecko, to warto się zastanowić, czy nie powinien się przeciwko niej zaszczepić. Taka szczepionka jest skuteczna w 95% procentach, a to oznacza, że szczepiąc się, znacznie zmniejszamy prawdopodobieństwo zachorowania. Oczywiście taka szczepionka znajduje się na liście szczepień zalecanych i jest płatna. Nie mniej lepiej się zaszczepić i być spokojnym, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci.

Im większą mamy wiedzę na temat ospy wietrznej, tym lepiej wiemy czego się spodziewać i po czym ją rozpoznać. To oznacza, że łatwiej będzie nam podjąć odpowiednie działania, jeśli ta choroba faktycznie rozwinie się u nas, albo u kogoś z naszych bliskich. Co prawda nie ma leku mogącego ją wyleczyć, ale odpowiednimi działaniami możemy zmniejszyć jej uciążliwość.