Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że ospa wietrzna to choroba zakaźna, która w większości atakuje dzieci. To oznacza, że tak naprawdę większość osób miała z nią już kontakt, chociażby wtedy, kiedy na nią chorowali. Nie mniej, warto wiedzieć o niej jak najwięcej, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci, bo wówczas łatwiej będzie nam odkryć z czym mamy do czynienia, a co się z tym wiąże, szybciej również podejmiemy odpowiednie działania. Jeśli nie chorowaliśmy na ospę wietrzną jako dzieci, to tym bardziej powinniśmy o niej zdobyć jak najwięcej informacji, zwłaszcza że dla dorosłych jest ona groźniejsza.
Długo nie będziemy o tym wiedzieli
W przypadku ospy wietrznej, od momentu zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów, zazwyczaj mija około 3 tygodni. W tym czasie nawet nie będziemy mieli świadomości, że zaraziliśmy się tym wirusem, ale też na szczęście sami dalej nie będziemy roznosić choroby.
Zarażać zaczniemy dopiero wtedy, gdy pojawi się u nas gorączka, bóle mięśni, brak apetytu i zmęczenie. To będą pierwsze objawy ospy wietrznej, chociaż są one tak zwyczajne, że z pewnością prędzej pomyślimy o złapaniu przeziębienia, niż o ospie właśnie. Dopiero po kolejnych 2 dniach na naszym ciele zacznie się pojawiać wysypka, która z pewnością rozwieje nasze wątpliwości. Będzie ona na gładkiej i owłosionej skórze, głównie na tułowiu, mniej na rękach, nogach i twarzy. Ale może występować również na błonach śluzowych, co oznacza, że może pojawić się w jamie ustnej, w gardle, jelicie czy na odbycie.
Jak leczyć?
Przy ospie wietrznej problem z leczeniem jest taki, że nie ma leków, które mogłyby przyspieszyć powrót do zdrowia, więc możemy się leczyć tylko objawowo.
To oznacza, że możemy stosować leki zbijające temperaturę, możemy także wybierać takie, które będą zmniejszały uczucie swędzenia, a w przypadku dzieci, możemy również poprosić lekarza o takie na uspokojenie, dzięki czemu dziecko lepiej będzie spało. Dodatkowo można stosować chłodne kąpiele, które także pomogą zbić temperaturę i zmniejszą uczucie swędzenia, a jeśli krostki pojawią się w jamie ustnej, to warto stosować dietę półpłynną. W ogóle podczas ospy wietrznej powinniśmy postawić na lekkie potrawy, dużą ilość owoców i warzyw. Należy również pilnować, aby chory dużo pił, bo może dojść do odwodnienia. Warto wiedzieć po czym można rozpoznać ospę wietrzną, jak również w jaki sposób można zmniejszyć jej nieprzyjemne dolegliwości. Nie ma leków przyspieszających leczenie, ale są takie sposoby, które pomogą nam uczynić tą chorobę bardziej znośną.