Chociaż może się to wydawać dziwne, to jeśli mamy dzieci, powinniśmy mieć nadzieję, że zachorują one na ospę wietrzną jeszcze w wieku kilku lat. To dlatego, że im później pojawi się u nich taka choroba, tym ciężej będą ją znosić, a co więcej, tym bardziej będą narażone na ciężkie powikłania, mogące prowadzić nawet do śmierci. Dlatego też, tak ważne jest tutaj to, abyśmy dokładnie przyjrzeli się czym jest ospa wietrzna. Wówczas zrozumiemy, że naprawdę najlepiej dla naszego dziecka będzie, jeśli zachoruje na ospę wietrzną w wieku przedszkolnym.
Dla dzieci w miarę bezpieczna
Oczywiście zdarzają się przypadki, w których nawet dzieci chorujące na ospę wietrzną umierają. Jednak takie sytuacje są w znacznej mniejszości. W większości sytuacji dzieci przechodzą przez ospę wietrzną łagodnie, zmagając się jedynie z wyższą temperaturą i swędzącą wysypką.
Rzadko kiedy pojawiają się tutaj powikłania, które mogłyby zaważyć na ich dalszym życiu, nie mówiąc już o tym, że jeszcze rzadziej choroba ta u dzieci kończy się śmiercią. To oznacza, że naprawdę najlepiej jest jeśli wirus ospy wietrznej atakuje w wieku kilku lat. Co więcej, wśród dzieci zdarzają się przypadki, kiedy pojawia się poronna ospa wietrzna. Jest to takie przechodzenie tej choroby, które nie daje żadnych objawów. Dziecko nie ma temperatury, nie jest osłabione, a wysypka zazwyczaj ogranicza się do kilku pojedynczych krost. A mimo tak łagodnego przebiegu, organizm także wytwarza niezbędne przeciwciała, tak jak ma to miejsce przy ospie wietrznej, która ujawnia pełne objawy.
Dorośli mają gorzej
Zdecydowanie gorzej ospę wietrzną przechodzą dorośli, a wśród nich najgorzej przechodzą ją kobiety w ciąży.
Nie tylko sam przebieg choroby jest cięższy, ale także powikłania w postaci zapalenia płuc czy wątroby pojawiają się częściej. Dodatkowo też, znacznie więcej jest przypadków, w których ospa wietrzna u dorosłych kończy się śmiercią, a wśród kobiet ciężarnych ten wynik wzrasta jeszcze pięciokrotnie. Dlatego też, jeśli ktoś z dorosłych nie przechodził ospy wietrznej, to zaleca mu się skorzystanie ze specjalnej szczepionki. Zwłaszcza jeśli ma kontakt z dziećmi i jest szczególnie narażony na to, że w końcu będzie miał styczność z tym wirusem. Szczepionka jest całkowicie bezpieczna i daje gwarancję skuteczności w 95%. Warto mieć świadomość, że dzieci lżej przechodzą ospę wietrzną, dlatego jeśli nasze dziecko na nią zachoruje, to powinniśmy się cieszyć, że stało się to teraz, a nie gdy będzie dorosłe. A jeśli wiemy, że nie przeszliśmy ospy wietrznej, to powinniśmy się jak najszybciej zaszczepić, wystarczą dwie dawki.