Co warto wiedzieć o ospie wietrznej

Czy wiesz, jak niebezpieczną chorobą jest ospa? Okres wylęgania tej choroby to dwa tygodnie. Volumatic

Ponieważ ospa wietrzna jest jedną z najczęściej występujących u nas chorób zakaźnych, to z pewnością powinniśmy się o niej jak najwięcej dowiedzieć. Większość ludzi przechodzi ją w dzieciństwie, a to oznacza, że jeśli jesteśmy rodzicami, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasze dzieci również na nią zachorują. To oznacza, że powinniśmy wówczas mieć na ten temat jak największą wiedzę, tak abyśmy mieli pewność, że podejmujemy odpowiednie działania i robimy wszystko co w naszej mocy, aby ulżyć dziecku w chorobie.

Czym jest ospa wietrzna?

To choroba zakaźna, która wywołana jest przez wirus VZV. Przenoszona jest ona drogą kropelkową, chociaż można się nią również zarazić poprzez kontakt z rzeczami, z których wcześniej korzystał chory. Jest ona stosunkowo łagodna i nie groźna jeśli dotyczy dzieci. Jeśli zachorują na nią dorośli, to muszą się liczyć z tym, że jej przebieg będzie znacznie cięższy, a do tego jeszcze będzie większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do groźnych powikłań, takich jak chociażby zapalenie mięśnia sercowego. Warto również wiedzieć, że jeśli już chorowaliśmy na ospę wietrzną, to w naszym ciele znajdują się przeciwciała, dzięki którym już na nią nie zachorujemy. Jednak cały czas będziemy mieli w sobie wirusa, a jeśli zostanie on aktywowany, to może się okazać, że rozwinie się u nas półpasiec.

Jeśli nie chorowaliśmy jako dziecko na ospę wietrzną i chcemy mieć pewność, że nie zachorujemy jako dorośli ludzie, to powinniśmy skorzystać ze specjalnej szczepionki. Jest ona całkowicie bezpieczna, a co jeszcze ważniejsze charakteryzuje ją 95% skuteczności.

Jakie są jej objawy?

Początkowe objawy ospy wietrznej mogą być dla nas mylące, ponieważ ból głowy, brak apetytu, zmęczenie i wysoka gorączka, mogą się pojawiać przy wielu różnych schorzeniach. Jednak w dalszej kolejności pojawia się wysypka, a wówczas już nie powinniśmy mieć wątpliwości, z czym faktycznie mamy do czynienia. Wysypka początkowo będzie czerwona, później zamieni się w pęcherze wypełnione bezbarwnym płynem, aby następnie zmienić się w krostki i strupki. Warto pamiętać, aby ich samemu nie zdrapywać, bo wówczas mogą zostać brzydkie blizny. One same odpadną, w ciągu 8 dni. Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, którą w dodatku bardzo łatwo można się zarazić, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci. Dlatego, jeśli wiemy, że jeszcze jej nie przechodziliśmy, to najlepiej zrobimy, jeśli się przeciwko niej zaszczepimy.

Wystarczą dwie dawki, abyśmy mieli pewność, że będziemy chronieni na 95%, co znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania.