Wiemy, że są różne choroby. Co więcej, z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że na niektóre z nich mogą zachorować wszyscy, bez względu na wiek i płeć. Znowu przy niektórych, bardziej narażone na zachorowanie narażone są dzieci, a przy jeszcze innych dorośli. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi zastanawia się nad tym, kto jest szczególnie narażony na ospę wietrzną i kto najbardziej powinien się jej bać.
Jak to wszystko wygląda?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że najczęściej na ospę wietrzną narażone są dzieci, zwłaszcza te chodzące do przedszkola. Są one na małej przestrzeni w dużym skupisku, bawią się tymi samymi rzeczami, a do tego wszystkiego jeszcze mają słabą odporność.
Jednak prawda jest taka, że choć ospa wietrzna występuje najczęściej wśród dzieci, to jednocześnie w tej grupie wiekowej, ma również najłagodniejszy przebieg. Chociaż czasami się pojawiają, to tak naprawdę stosunkowo rzadko dochodzi do występowania powikłań i rzadko też dochodzi do śmierci dziecka, zwłaszcza jeśli złapało ospę wietrzną w wieku przedszkolnym. Niektóre dzieci nawet przechodzą poronną ospę wietrzną, a więc taką jej odmianę, która przebiega praktycznie bez objawowo i chory nawet nie wie, że na nią chorował. Dowiedzieć może się dopiero po latach, kiedy zrobi badania krwi i okaże się, że ma w niej przeciwciała, które chronią go przed ponownym zachorowaniem na ospę wietrzną.
Co z dorosłymi?
U dorosłych ospa wietrzna pojawia się zdecydowanie rzadziej. Głównie dlatego, że większość z nich przechorowała ją w dzieciństwie, a raczej niewielkie są szanse, że zachorują na nią jeszcze raz.
Jednak jeśli ktoś nie chorował do tej pory na ospę wietrzną, to powinien się poważnie zastanowić nad tym, czy nie będzie lepiej, jeśli się przeciwko niej zaszczepi. To ważne, ponieważ ospa wietrzna rzadko występuje wśród dorosłych, ale jeśli już do tego dojdzie, to bardzo często dochodzi do groźnych powikłań, takich jak zapalenie płuc czy wątroby. Co więcej, bardzo często taka choroba u dorosłych zakończyć może się śmiercią. Dodatkowo na ospę wietrzną powinny uważać kobiety w ciąży, bo nie dość, że u nich dochodzi do śmierci jeszcze częściej, to dodatkowo poprzez łożysko przekazują chorobę dziecku, które noszą w brzuchu, a to także może prowadzić do wielu różnych powikłań, zakończonych zgonem. Ospa wietrzna jest najczęściej występującą chorobą zakaźną. Jednocześnie musimy pamiętać, że o ile zazwyczaj dla dzieci nie jest groźna, to jednak w przypadku dorosłych może być bardzo niebezpieczna.
Dlatego też, jeśli nie chorowaliśmy jako dziecko, to warto się zastanowić, czy nie powinniśmy się zaszczepić przeciwko niej.