Ospa wietrzna a ciąża – jak to wygląda?

wzw typu a

W ciąży wiele chorób, nawet takich które normalnie są stosunkowo niegroźne, może okazać się sporym zagrożeniem zarówno dla kobiety, jak i jej rozwijającego się w brzuchu dziecka. Jednak niezwykle groźna dla nich obojga jest ospa wietrzna. Na szczęście większość ciężarnych przechodziła ją w dzieciństwie, a to oznacza, że są one na nią uodpornione. To dobrze, bo wbrew pozorom, ciężarne mają dość częsty kontakt z ospą wietrzną, zwłaszcza jeśli mają starsze dzieci, które chodzą do przedszkola czy żłobka. Jednak jeśli ktoś raz przechorował ospę wietrzną, to już na nią nie będzie chorował, a to oznacza, że takie kobiety mogą czuć się bezpieczniej. Co jednak, jeśli jakąś kobieta jest w ciąży, ale nie chorowała na ospę w dzieciństwie?

Co zagraża?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że u kobiet w ciąży ospa wietrzna przebiega ciężej niż u tych, które w tej ciąży nie są. Co więcej, częściej tutaj możemy się też spotkać z różnymi powikłaniami, takimi jak ospowe zapalenie płuc czy zapalenie wątroby. Dodatkowo statystyki pokazują, że kobiety ciężarne, które chorują na ospę umierają kilka razy częściej, niż te które na nią chorują, jednak w tej ciąży nie będąc. Znając możliwe komplikacje i wiedząc, że nie chorowało się na ospę w dzieciństwie, warto się zastanowić czy nie będzie lepiej jeśli się zaszczepimy przed planowaną ciążą.

Taka szczepionka podawana jest w dwóch dawkach i w pełni działa już po 6 miesiącach.

Jakie są zagrożenia dla dziecka?

Komplikacje jakie mogą się pojawić w ciele ciężarnej podczas ospy wietrznej, to nie jedyne zagrożenia w tym przypadku. Wirus ten może przenikać przez łożysko do dziecka, a to oznacza, że również tam, mogą pojawić się nieodwracalne zmiany. We wczesnym stadium ciąży może dojść do poronienia. Jeśli choroba pojawiła się przed 20 tygodniem ciąży, dziecko może się urodzić małe, mieć zmiany bliznowate na skórze, jak również wady kończyn. Jeśli urodziło się pod koniec ciąży, w czasie trwania ospy wietrznej kiedy kobieta nie zdążyła wyprodukować przeciwciał, może urodzić się z noworodkową ospą wietrzną, która w większości przypadków kończy się śmiercią. Należy pamiętać, że w ciąży mamy do czynienia z mniejszą odpornością, a to oznacza, że kobieta jest bardziej podatna na różne choroby, zwłaszcza te zakaźne. Jeśli nie chorowała na ospę wietrzną w dzieciństwie, to najlepiej będzie, jeśli zaszczepi się przed zajściem w ciążę, bo to będzie najlepszy sposób na ochronę przed tą chorobą. Tym bardziej, że szczepienia są bezpieczne i nie wywołują żadnych powikłań.