Są choroby, które atakują w równym stopniu dzieci, jak i dorosłych. Które nie patrzą na płeć, wiek, ani na warunki w jakich żyjemy. Są jednak takie choroby, które atakują głównie dzieci i takie, które dotykają głównie osób dorosłych. Dlatego też, warto wiedzieć, że choć ospa wietrzna w znacznej mierze atakuje dzieci i to one do 9 roku życia najczęściej na nią chorują, to jednak czasami zdarza się również, że występuje u dorosłych.
Prawda jednak jest taka, że chorując jako dziecko przechodzimy ją łagodniej, bez większych komplikacji, a czasami nawet możemy ją przejść praktycznie bezobjawowo, więc nawet nie będziemy mieli świadomości, że chorowaliśmy na ospę wietrzną. Znowu w przypadku dorosłych ma ona cięższy przebieg, częściej występują powikłania i niejednokrotnie kończy się śmiercią pacjenta.
Lepiej w wieku dziecięcym
Nie ulega wątpliwości, że najlepiej jest, jeśli na ospę wietrzną choruje się w wieku dziecięcym. Jest ona wówczas łagodna, rzadko kiedy pojawiają się powikłania, chociaż to nie oznacza, że nie występują w ogóle.
Dodatkowo dość często można się spotkać z poronną ospą wietrzną, która ma tak łagodny przebieg, że nie występuje ani gorączka, ani osłabienie, a na ciele pojawia się tylko kilka pojedynczych krostek. Wówczas możemy nie mieć świadomości, że już przechodziliśmy ospę wietrzną, a dowiedzieć się o tym możemy dopiero wtedy, gdy wykonamy badania wirusologiczne, kiedy lekarz będzie chciał wykluczyć jakąś inną chorobę. Wówczas okaże się, że w naszej krwi występują przeciwciała przeciwko ospie wietrznej, co będzie niepodważalnym dowodem na to, że na nią chorowaliśmy i już więcej nie zachorujemy.
Co jeśli nie chorowaliśmy?
Jesteśmy pewni, że jako dziecko nie przeszliśmy przez chorobę jaką jest ospa wietrzna? Obawiamy się, że moglibyśmy zachorować jako dorośli, zwłaszcza jeśli mamy dzieci, i wolelibyśmy tego uniknąć? W takiej sytuacji najlepiej zrobimy jeśli poddamy się odpowiedniemu szczepieniu.
Wówczas zyskamy pewność, że w 95% nie ma szans, aby taka choroba u nas wystąpiła. W takiej szczepionce znajduje się żywy, chociaż osłabiony wirus, dzięki czemu nasz organizm wytworzy przeciwciała dokładnie tak samo, jak wtedy gdy przechoruje się ospę wietrzną. To oznacza, że istnieje naprawdę niewielkie prawdopodobieństwo, abyśmy mieli zachorować. Warto pamiętać, że ospę wietrzną lżej przechodzą dzieci.
Dlatego jeśli u naszych pociech zauważymy rozwój tej choroby, to powinniśmy do tego podejść ze spokojem, jednocześnie ciesząc się, że nie będzie już ona groźna, kiedy nasze dziecko dorośnie.